Jeśli tutaj trafiłeś to znaczy, że rozważasz instalację pompy ciepła w swoim domu. To świetne wieści! Zapoznaj się z naszym artykułem na temat modernizacji domu pod dobór i odpowiedni montaż powietrznej pompy ciepła.
Faktem jest, że pompy ciepła należą do najbardziej wydajnych dostępnych na rynku systemów grzewczych. Ich działanie polega na poborze energii z odnawialnych źródeł, jak energia aerotermalna, geotermalna czy hydrotermalna. Chociaż odpowiedni dobór pompy ciepła dla nowego budownictwa jest dla wprawionego instalatora tematem względnie prostym, to do zmiany systemu grzewczego w budynku istniejącym kilkadziesiąt lat sytuacja wymaga specjalistycznej wiedzy. Wszystko za sprawą energochłonności starszych budynków, których zapotrzebowanie może osiągać nawet 200W/m².
Jeśli budynek od lat nie przeszedł żadnych działań dążących do niższej energochłonności to żadne, nawet najbardziej wydajne urządzenie nie zapewni niskich rachunków za ogrzewanie. Jednocześnie warto podkreślić, że niekoniecznie oznacza to, że ogrzewanie pompą ciepła będzie droższe niż alternatywnymi źródłami, bowiem w większości przypadków jest to nadal atrakcyjny finansowo system ogrzewania, który pozwala zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych rocznie. Coraz większa popularność pomp ciepła dowodzi, że urządzenia doskonale sprawdzają się również w budownictwie, gdzie system grzewczy oparty był dotąd na pracy kotła węglowego. Chociaż pełne ocieplenie i wymiana stolarki okiennej oraz drzwiowej jest jak najbardziej wskazana to nie jest absolutnie niezbędna do poprawnej pracy urządzenia jakim jest pompa ciepła.
Potrzeba modernizacji budynku nie jest zależna od tego jaki system grzewczy funkcjonuje w domu. Im lepiej jest on zmodernizowany tym mniej energii będzie potrzebować. W związku z tym, niezależnie czy ogrzewanie dotyczy kotła na pellet, gaz, czy pompy ciepła, działania termomodernizacyjne powinny być zaplanowane. Dzięki temu roczne koszty ogrzewania zostaną obniżone, jednocześnie wpływając na zdrowie domowników.
Oczywiście zawsze zalecamy przeprowadzenie profesjonalnego audytu energetycznego budynku. Jest to usługa płatna, ale dająca gwarancję, że przeprowadzone przez właściciela działania przyniosą pożądany efekt. Jeśli przed montażem pompy ciepła chcesz przeprowadzić modernizację, to wszystkie planowane działania należy rozpisać i podzielić na odpowiednie etapy.
Sama wymiana odbiorników nie wystarczy, jeśli budynek szybko wytraca dostarczone mu ciepło. Może to w efekcie skutkować stałą pracą pompy ciepła w celu uzupełnienia braków energetycznych, a nawet nieosiągnięciem zadanej temperatury w budynku w momencie, gdy ciepła potrzebujemy najwięcej- przy ujemnych temperaturach zewnętrznych. Dlatego do jednego z najważniejszych działań modernizacyjnych budynku jest docieplenie dachu. Korzyści są szybko zauważalne w postaci oszczędności na rachunkach, ponieważ to przez dach ucieka najwięcej energii. Jeśli w czasie eksploatacji budynku takie przedsięwzięcie nie zostało przeprowadzone to z pewnością przyczyni się ono do poprawy warunków termicznych domu. Jak się okazuje, utrata ciepła przez dach generuje nawet 30% strat w całym budynku. Na drugim miejscu znajduje się docieplenie ścian. Co warto podkreślić, zwykle w mniejszym lub większym stopniu właściciele przez lata podejmują się remontów lub modernizują swój budynek. Nawet drobne docieplenie z pewnością pomaga w utrzymaniu komfortowej temperatury.
Wymiana stolarki przyczynia się do utrzymania komfortowej temperatury w domu. Nieszczelne okna to częsty problem pojawiający się w starszym budownictwie. Niestety, nie tylko wiąże się z przeciągami oraz utratą ciepła, przenikająca wilgoć ponadto może niekorzystnie wpływać na zdrowie domowników ze względu na rozwój pleśni i grzybów. Jeśli któreś z okien zauważalnie powoduje obniżenie temperatury w pomieszczeniu, powinno zostać wymienione.
Podsumowując wszelkie działania zmierzające do osiągnięcia niższej energochłonności budynku warto rozważyć jeszcze przed zakupem pompy ciepła. Czy modernizacji trzeba się podjąć? Tak i nie. Wszystko zależy od stanu budynku oraz możliwości inwestora. Dostępny na rynku szeroki asortyment produktów pozwoli na odpowiednie dopasowanie jednostki dla niedocieplonego budynku, ale trzeba liczyć się z wyższymi kosztami zakupu oraz eksploatacji. Program „Czyste Powietrze” dla domów jednorodzinnych wspiera działania właścicieli dlatego przy wymianie źródła ciepła na ekologiczny system, właściciel budynku może liczyć na bezzwrotną dotację na działania modernizacyjne zarówno dla instalacji grzewczej oraz docieplenia budynku.