Fotowoltaika na balkonie- Co musisz wiedzieć?

Fotowoltaika na balkonie

Mieszkania w zabudowie wielorodzinnej to wciąż ogromna, a jednocześnie niewykorzystana powierzchnia pod montaż paneli fotowoltaicznych. Podczas gdy właściciele domów znaleźli rozwiązanie w postaci fotowoltaiki na obniżenie rachunków za prąd, to wśród mieszkań to rozwiązanie dopiero kiełkuje.

Fotowoltaika na balkonie- Jak przystąpić do montażu paneli?

Pierwszym krokiem jest uzyskanie zgody Spółdzielni, Wspólnoty Mieszkaniowej lub innego organu zarządzającego budynkiem. Elewacja oraz zewnętrzna strona balustrady balkonowej jest własnością wspólną mieszkańców i nie można wprowadzać zmian bez uprzedniej zgody. Gdy zarządca da nam zielone światło kolejnym krokiem jest zaplanowanie jak panele zamontować.  Dobór modułów to kwestia indywidualna i ich ilość czy dobór mocy zależeć będzie od dostępnej powierzchni. Przede wszystkim należy rozplanować wykorzystanie możliwie jak największej powierzchni. Wysokość balustrady w przypadku zabudowy wielorodzinnej to nie przeszkoda, ponieważ wynosi min. 110 cm. Popularne modele paneli mieszczą się w tym przedziale, więc instalacja pozwoli na zachowanie walorów estetycznych w przypadku montażu równoległego do balustrady.

Czy montaż wymaga zgłoszenia do Zakładu Energetycznego?

Zgodnie z Rozporządzeniem Komisji UE, jeśli moc paneli nie przekracza 0,8kWp to nie ma obowiązku zgłoszenia przyłączenia instalacji fotowoltaicznej. Co warto wiedzieć, licznik jednokierunkowy, gdy instalacja produkuje energię, a ta nie jest zużywana na bieżąco potraktuje prąd płynący z fotowoltaiki jako zużywaną energię elektryczną, a więc będzie doliczać wyprodukowane kWh-y jako te pobrane z sieci. Zgłoszenie do Zakładu Energetycznego jest bezpłatne, tak samo wymiana licznika na dwukierunkowy.

Jaki falownik do instalacji na balkonie?

 Z uwagi na ograniczoną przestrzeń techniczną w mieszkaniach najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie mikroinwerterów. Montuje się je w pobliżu paneli, są mniejsze w porównaniu do standardowych falowników 1 fazowych. Ponadto taki rodzaj falownika pozwala na monitorowanie pracy każdego panelu z osobna, a w przypadku podziału modułów na dwa lub 3 kierunki dodatkowo zwiększa uzyski energii, ponieważ każdy panel będzie pracować z osobna. Mikroinwertery mogą być stosowane pod 1 sztukę modułu, dwa, 4 lub 6 sztuk. Istnieją również mikrofalowniki 3 fazowe.

 Z pewnością fotowoltaika na balkonie najkorzystniej wypadnie wśród mieszkańców, którzy przebywają w domu w ciągu dnia jak osoby starsze,  rodzice z małymi dziećmi, pracujący w trybie home office, ale też posiadaczy klimatyzacji bądź innego elektrycznego ogrzewania. Zużyta na bieżąco energia to ta najtańsza- nie obciążona dodatkowymi opłatami oraz w 100% ekologiczna.

 

Zainteresował Cię temat fotowoltaiki na balkonie? Skontaktuj się z SOLDOM i zaplanuj montaż fotowoltaiki na własnym balkonie!