Powietrzne pompy ciepła to urządzenia o niezwykłej funkcjonalności. Prócz oczywistej funkcji grzewczej układu c.o. oraz c.w.u. mogą również chłodzić pomieszczenia. Chociaż producenci dostarczają stale wprowadzają ulepszenia swoich urządzeń, to z jedną z wad mogą walczyć tylko do pewnego stopnia. Mowa tutaj o emisji hałasu jednostki zewnętrznej pompy ciepła.
O ile stojąc w pobliżu pracującego urządzenia hałas emitowany przez pompę nie wydaje się głośny, to w pewnych przypadkach może być uciążliwy nie tylko dla domowników, ale również sąsiadów.
Od 2015r. producenci pomp ciepła zostali zobligowani do dostarczenia etykiety energetycznej. Prócz podstawowych parametrów o mocy i efektywności energetycznej, na etykiecie musi pojawić się również informacja o poziomie mocy akustycznej generowanej przez pompę ciepła. Co ważne wartość podana przez producenta dotyczy znamionowej mocy grzewczej, czyli istnieją warunki w których pompa ciepła może emitować niższe wartości. Jest to jeden ze wskaźników przy doborze pompy ciepła w przypadku małej odległości urządzenia względem granicy działki. Zgodnie z przepisami, hałas emitowany przez powietrzną pompę ciepła nie może osiągać wartości wyższych niż 50dB w ciągu dnia oraz 40dB w nocy.
Stosowanie sprężarek inwerterowych pomaga ograniczyć emisję szumów wydobywających się z pompy ciepła, ponadto nie bez powodu producenci coraz częściej stosują duże wentylatory. Dzięki wolniejszej pracy, urządzenia stają się cichsze.
Im mniej ścian wokół pompy ciepła, tym lepiej. Otwarta przestrzeń nie powoduje odbicia hałasu, a dźwięki wydobywane przez urządzenie rozpraszają się. Zwróć uwagę na miejsce montażu jednostki. Jeśli latem planujesz używać funkcji chłodzenia budynku, a urządzenie będzie zamontowane w pobliżu strefy, w której wypoczywasz stały hałas może negatywnie wpłynąć na Twoje samopoczucie. Jednym z proponowanych przez instalatorów sposobów na obniżenie rozchodzenia się hałasu po działce jest posadzenie krzewów, pomiędzy pompą, a strefą wypoczynku. To rozwiązanie finalnie pomoże stłumić niechciane odgłosy. Miejsce montażu pompy ciepła powinno być również oddalone od pomieszczeń typu sypialnia, szczególnie gdy mieszkańcy są wrażliwi na szumy. Jeśli urządzenie zostanie zamontowane na odpowiednim podeście, który nie przenosi drgań to urządzenie nie powinno dostarczyć domownikom negatywnych odczuć.
Z pewnością nie. Nowoczesne urządzenia nie są hałaśliwe. Średnio mówi się o emisji na poziomie 40-60dB. Jeśli porównać hałas generowany przez pompę z innymi przedmiotami użytku codziennego, to standardowo przyjęty poziom głośności lodówki odpowiada 40-45dB. Wyższe wartości będzie osiągać pompa ciepła w sytuacji, gdy musi dostarczyć dużo ciepła do budynku. Im niższa temperatura zewnętrzna tym urządzenie będzie działać głośniej, jednak wtedy nie spędzamy czasu na zewnątrz budynku.