Magazyny energii

Zabezpieczają przed brakiem prądu w domu, firmie, rolnictwie.
















Czym są magazyny energii?

Magazyny energii to urządzenia (lub zespoły urządzeń), które wspomagają instalację fotowoltaiczną. W skrócie, magazyn gromadzi i przechowuje nadwyżki energii. Energia z instalacji fotowoltaicznej w pierwszej kolejności zasila urządzenia elektryczne w przyłączonym budynku. Co się stanie, gdy produkcji będzie więcej niż zużycia? Energia trafia do magazynu, który przekształca ją w postać chemiczną. Gdy moc produkcyjna z fotowoltaiki nie wystarczy, energia ponownie zostanie przetworzona i zasili budynek. 

Magazyny energii- korzyści stosowania

Komfort

 

Brak przerw w dostawie prądu dzięki zgromadzeniu rezerw

Niezależność

 

 Energia w miejscach, które nie są podpięte do sieci elektrycznej np. na działce

Możliwość rozbudowy

 

Kaskadowa budowa akumulatorów pozwala na rozbudowę pojemności magazynu

Energia pochodząca z OZE

 

Niezależność od produkcji energii pochodzącej z nieekologicznych źródeł

Czy magazyn działa z każdym falownikiem?

Przy zakupie instalacji fotowoltaicznej warto już na etapie koncepcyjnym podjąć decyzję jakiego rodzaju instalacji oczekujemy. Po pierwsze, rynek PV stale się rozwija. Producenci inwerterów wychodzą na przeciw klientom z coraz nowszymi rozwiązaniami. Z tego powodu dostępna ilość marek i modeli jest myląca. Szczególnie dla osób, które dopiero od niedawna interesuje temat zielonej energii. Po drugie, dobrze gdy inwestycja jest przemyślana pod kątem wymagań. Pomaga to w uniknięciu niespodzianek podczas korzystania z systemu. Faktem jest, że nie każdy falownik rozbudowany o baterię akumulującą dostarcza energię podczas przerwy w dostawie prądu z sieci. 

Do niektórych falowników on-grid można podpiąć system magazynowania. Ze względu na ich pracę, instalatorzy polecają ten system wszędzie, gdzie przerwy w dostawie prądu nie występują. Głównym celem takiego magazynu jest zwiększenie konsumpcji energii. Falowniki hybrydowe są doskonałe w miejscach, gdzie przerwa w dostawie prądu występuje często. Taki falownik łączy najlepsze cechy systemu on i off-grid. W przeciwieństwie do typowych falowników, hybryda potrafi przełączyć tryb na pracę wyspową. Oznacza to, że w chwili braku zasilania z sieci, energia jest dostarczana w budynku. Oczywiście, do czasu gdy magazyn będzie wyczerpany. 

Warto dodać, że magazyny energii można również ładować energią z sieci. Taka funkcja zabezpiecza budynek w momencie, gdy zaplanowana jest przerwa w dostawie prądu, a energia z instalacji PV nie wystarczy na pokrycie potrzeb.

Czy mogę liczyć na dofinansowanie?

Na popularność magazynów energii ma wpływ program Mój Prąd, dzięki któremu istnieje szansa na zwrot nawet 50% kosztów poniesionych za zakup systemu magazynowania energii. Program Mój Prąd, jest skierowany do właścicieli budynków mieszkalnych. Dla rolnictwa NFOŚiGW przygotował Program „Agroenergia„. Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów przebiegu programów  przejdź do zakładki Kontakt

magazyny energii- schemat

PV+ MAGAZYNY ENERGII= 100% ENERGII ODNAWIALNEJ W TWOIM DOMU