Magazyny energii

Zabezpiecz się przed brakiem prądu w domu, firmie i rolnictwie

 

Magazyn energii to urządzenie którego zadaniem jest wspomaganie instalacji fotowoltaicznej. Jego działanie polega na gromadzeniu nadwyżek wyprodukowanego prądu by odebrać go w chwili zwiększonego zapotrzebowania.

 

 

 

Energia odnawialna pochodząca z instalacji fotowoltaicznej w pierwszej kolejności wykorzystywana jest by pokryć chwilowe potrzeby uruchomionych urządzeń elektrycznych w przyłączonym budynku. Gdy powstałej energii jest więcej niż wynosi autokonsumpcja trafia ona do magazynu, który przekształca energię elektryczną w postać chemiczną.

 

Komfort

 

Brak przerw w dostawie prądu dzięki zgromadzonym rezerwom

Niezależność

 

Umożliwienie posiadania energii w miejscach, które nie są podpięte do sieci elektrycznej np. na działce

Możliwość rozbudowy

 

Kaskadowa budowa akumulatorów pozwala na zwiększanie pojemności magazynu

Energia pochodząca z OZE

 

Uniezależnienie się od produkcji energii pochodzącej z nieekologicznych źródeł

Przy zakupie instalacji fotowoltaicznej warto już na etapie koncepcyjnym podjąć decyzję jakiego rodzaju instalacji oczekujemy. Rynek PV stale się rozwija, a producenci inwerterów wychodzą na przeciw klientom z coraz to nowszymi rozwiązaniami. 

 

Dostępne falowniki typu On-Grid, które można rozbudować o system magazynowania sprawdzają się wszędzie tam, gdzie przerwy w dostawie prądu w roku prawie nie występują, a magazyn służy nam do zwiększenia konsumpcji energii, która nie zostaje przekazana do sieci elektroenergetycznej. Niezależnie czy przesłana energia będzie rozliczana w cyklu rocznym, czy odkupiona przez Operatora, najtańsze dla użytkownika końcowego zawsze jest korzystanie z własnej energii pochodzącej z PV. 

 

Falowniki typu hybrydowego sprawdzą się doskonale w miejscach, gdzie często pojawiają się przerwy w dostawie prądu. Łączą one najlepsze cechy systemu On-Grid i Off-Grid, bowiem budynek nie jest narażony na przerwy w dostawie prądu. Zima w Polsce jest dla fotowoltaiki trudnym okresem, niemal stale utrzymujące się zachmurzenie, opady śniegu i deszczu sprawiają, że produkcja energii może nie wystarczyć na pokrycie potrzeb. Dzięki podłączeniu do sieci, mimo utrzymującego się śniegu, Operator dostarcza energię elektryczną. Funkcja Off-Grid sprawdzi się podczas przerwy w podłączeniu do sieci, falownik wykryje brak napięcia po stronie AC i przełączy pracę na tryb wyspowy. Gdy do przerwy dojdzie w trakcie dnia, nadal w pierwszej kolejności zasilać budynek będzie energia wyprodukowana bezpośrednio z systemu fotowoltaicznego, dopiero gdy moc produkcyjna zmniejszy się, akumulator przekształci zapasy w energię elektryczną i zasili budynek.

 

Magazyny energii sprawdzą się w budynkach ogrzewanych powietrzną pompą ciepła. W przypadku zaniku prądu, ogrzewanie przestaje działać. Akumulator nie dostarczy energii by pompa pracowała swobodnie przez kilka godzin, ale wystarczy na pokrycie zapotrzebowania energetycznego dla pompek obiegowych, skumulowana ciepła woda w buforze może zostać rozdysponowana i ogrzewać dom do czasu obniżenia temperatury wody w zasobniku. 

 

Warto dodać, że magazyny energii mogą również zostać naładowane energią z sieci. Taka funkcja sprawdzi się w momencie, gdy zaplanowana jest przerwa w dostawie prądu, a prąd wyprodukowany z instalacji nie wystarczy na pokrycie potrzeb.

 

 

Popularność magazynów energii zwiększa się dzięki zapowiedzianej dotacji w programie Mój Prąd 4.0, gdzie prócz dofinansowania do zakupu instalacji fotowoltaicznej gospodarstwa domowe mogą również liczyć na zwrot części nakładów pieniężnych w formie dotacji do zakupu magazynu energii. Nowa edycja wyczekiwana od października 2021 roku, kiedy zakończył się nabór do edycji 3.0 rozpocznie się 15 kwietnia 2022r. 

 

FOTOWOLTAIKA+ MAGAZYN ENERGII= 100% ENERGII ODNAWIALNEJ W TWOIM DOMU