Wysokie zainteresowanie Programem Mój Prąd 5.0- Pierwsza pula środków wyczerpana!

Fotowoltaika z dotacją Mój Prąd 5.0

Program Mój Prąd 5.0 uruchomiono 22 kwietnia 2023r. Zapowiedzi które zakładały, że w piątek edycji zostanie wprowadzone dofinansowanie do powietrznych i gruntowych pomp ciepła zachęciło gospodarstwa domowe do składania wniosków na tyle, że początkowy budżet w wysokości 100mln zł został wyczerpany w niecały miesiąc od uruchomienia programu. 

 

Na co można uzyskać dotację?

Od kwietnia zeszłego roku zakres kosztów kwalifikowanych w Programie Mój Prąd rozrasta się o nowe komponenty sprzyjające konsumpcji wytworzonej energii z fotowoltaiki. Czwarta edycja zakłada wsparcie w zakupie systemów przechowujących energię w postaci magazynów energii i magazynów ciepła. Najnowsza edycja programu jest kontynuacją, z rozszerzeniem dla pomp ciepła zarówno powietrznych jak i gruntowych. 

Z uwagi na możliwość rozliczenia kosztów poniesionych od lutego 2020 roku, mieszkańcy którzy ogrzewają swój dom pompą ciepła, a nie mogli skorzystać z programu Czyste Powietrze teraz mają szansę na otrzymanie dofinansowania. Warunkiem do spełnienia jest posiadanie instalacji fotowoltaicznej rozliczanej w systemie net-billing.

 

 

Dofinansowanie do elementów dodatkowych- Na jakie urządzenia Polacy składają wnioski?

Zgodnie z przewidywaniami najwięcej wniosków dotyczy rozszerzenia o pompę ciepła. Drugie miejsce zajmują magazyny energii, następnie magazyny ciepła i ostatecznie kolektory słoneczne. 

Program zakłada dofinansowanie w wysokości 50% poniesionych kosztów na wykonanie inwestycji. Obowiązują progi maksymalne dofinansowań do poszczególnych elementów:
a) Magazyny energii elektrycznej- 16.000zł

b) Magazyny energii cieplnej:
-pompy ciepła gruntowe- 28.500 zł
-pompy ciepła powietrze/woda o podwyższonej efektywności energetycznej- 19.400 zł
-pompy ciepła powietrze/woda- 12.600 zł
-pompy ciepła powietrze/powietrze- 4.400zł 
-magazyn ciepła- 5.000 zł
 
 c) systemy zarządzania energią- 3.000zl
d) kolektory słoneczne c.w.u.- 3.500 zł

Chociaż planowany budżet został wyczerpany w dniu 17.05 to informacje o zakończeniu naboru na oficjalnej stronie programu się nie pojawiły, a wnioski można składać w dalszym ciągu. Całość za sprawą dołożenia kolejnych 400mln zł do budżetu programu.

 

Czy warto się zdecydować? 

 Każdy moment jest dobry na podjęcie decyzji o montażu instalacji fotowoltaicznej. Z zakupem powinni się spieszyć prosumenci chcący skorzystać z dofinansowania Mój Prąd. Procedura przyłączenia mikroinstalacji do sieci trwa 2-4 tygodni, a cała inwestycja musi zostać ukończona przed złożeniem wniosku o dofinansowanie. Wybierając ofertę Soldom możesz liczyć na zwrot w wysokości 45.400 zł. Skontaktuj się z nami, a zaprojektujemy instalację w oparciu o Twoje potrzeby i preferencje.