Niedługo dostępność magazynów energii będzie ograniczona

Fotowoltaika, net-billing, instalacje fotowoltaiczne

 

Wprowadzenie nowego systemu rozliczeń dla właścicieli fotowoltaiki, drastyczne podwyżki cen energii elektrycznej oraz dostępny system dotacji objawił się dużym zainteresowaniem magazynami energii ze strony klientów. Niestety wraz z zainteresowaniem spada dostępność urządzeń na rynku. Rzeczywistość otwarła nowe możliwości w branży energii odnawialnej, niegdyś mało spotykane falowniki hybrydowe dziś są coraz częściej proponowane przez instalatorów.

 

Inwestorzy pragnąć zabezpieczenia przed przerwą w dostawie prądu poważnie rozważają zakup instalacji hybrydowej. Odpowiednie wyposażenie, podłączenie i ustawienie pozwala na utworzenie rezerwowego zasilania zarówno dla gospodarstw domowych, jak również przemysłu. Zwiększenie popytu na falowniki hybrydowe i magazyny energii napędza hurtownie do uzupełniania stanów magazynowych i rozszerzania asortymentu. Mimo usilnych starań zasoby powoli znikają ze stanów magazynowych, a wszystko to spowodowane utrudnieniami w łańcuchu dostaw z Chin. Wprawdzie technologia magazynowania energii w Polsce dopiero kiełkuje, kraje Europy Zachodniej są nastawione na silne wsparcie w zakupie systemów hybrydowych. Całość składa się na obciążenie fabryk i długi czas oczekiwania na produkcję towaru. Podobna sytuacja z utrudnioną dostępnością miała już miejsce w przypadku paneli fotowoltaicznych podczas trwania programu Mój Prąd 2.0. 

 

Bardzo prawdopodobne jest iż wraz ze wzrostem zainteresowania, niedługo dostępność stanie się coraz bardziej ograniczona. Szacowane wydłużanie się terminów prognozuje się na przełomie roku 2022/2023, ze względu na obchodzenie Chińskiego Nowego Roku. 

 

Jak sytuacja wygląda w Soldom?

 

Od dłuższego czasu pracowaliśmy nad ofertą dla naszych klientów w Polsce i Czechach. Dzięki stałej obserwacji trendów na rynku, zakontraktowaliśmy dostawy z odpowiednią rezerwą czasową. W listopadzie spodziewamy się pierwszych dostaw, a każdy kolejny miesiąc to dodatkowe 100kWh magazynów energii. Obecnie wszystkie zakontraktowane magazyny energii przeznaczone są dla naszych sąsiadów z Czech, gdzie instalacje hybrydowe stają się codziennością ze względu na mało atrakcyjny system rozliczeń. 

Czytaj również: Październik- Mikroinstalacje zarobią mniej